پوسیدگی دندانهای ارتودنسی به علت رعایت نکردن بهداشت دهان است

حوری میرمحمدصادقی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس در پاسخ به این پرسش که آیا درمان ارتودنسی باعث ایجاد پوسیدگی دندان می‌شود، اظهارداشت: گاهی بیماران تحت درمان ارتودنسی از پوسیدگی‌ دندان یا بیماری لثه به دلیل ارتودنسی، نگران هستند که این مشکلات ربطی به این درمان ندارد و به علت بی‌توجهی نسبت به سلامت دندان‌ها و محیط دهان است.Screen_Shot_2013_04_08_at_44141_PM_2957

وی افزود: زمانی که درمان ارتودنسی آغاز می‌شود شاید این تصور ایجاد شود که تا چند ماه دیگر دندان‌‌های مرتبی خواهید داشت ولی این پایان ماجرا نیست زیرا حفظ سلامت دندان‌ها و محیط دهان بایدها و نباید‌هایی دارد که رعایت آنها بسیار ضروری است.

میرمحمدصادقی در توضیح بیشتر درمان ارتودنسی ثابت و رعایت برخی موارد ضروری تصریح کرد: مسواک‌ زدن با مسواک‌های مخصوص که دو نوع مسواک مخصوص ارتودنسی دارد و استفاده از هر دو نوع روزی دو تا ۳ مرتبه ضروری است.

وی ادامه داد: مسواک ‌هایی که موهای بخش مرکزی سر آنها، کوتاه ‌تر از موهایی است که در محیط قرار دارند و افراد می‌‌توانند اطراف براکت‌‌ها (براکت‌ها نگین‌های فلزی روی دندان در زمان ارتودنسی) را روی سطح دندان به راحتی تمیز کنند.

میرمحمدصادقی گفت: مسواک‌های بین دندانی “Inter dental Brush” برای تمیز کردن فاصله بین دندان‌ها نیز طراحی شده است.

این متخصص ارتودنسی با اشاره به استفاده از نخ دندان مخصوص نیز اظهارداشت: این نخ دندان‌ به دلیل داشتن ۳ قسمت عمده، یعنی قسمت تنیده شده و سخت‌تر، قسمت کاموایی و قسمتی که شبیه دیگر نخ دندان‌ها بوده قادر است به خوبی در تمیز کردن دندان‌ها یاری کند.

میرمحمدصادقی با بیان اینکه استفاده از دهانشویه‌های حاوی فلوراید، حداقل دو تا ۳ بار در هفته توصیه می‌‌شود، گفت: اگر افراد بیرون از منزل هستند و برای آنان مسواک زدن بعد از خوردن غذا ممکن نباشد باید حداقل کمی آب در دهانشان بگردانند تا باقیمانده مواد غذایی از دهانشان خارج شود.

وی افزود: اغلب افرادی که طی درمان به ارتودنتیست مراجعه نمی‌کنند و در زمان درمان سلامت دندان‌ها و محیط دهان را رعایت نکنند در مناطق اطراف براکت‌هایشان تغییر رنگ مربعی یا مکعب مستطیل شکل به وجود خواهد آمد.

میرمحمدصادقی خاطرنشان کرد: به هر حال درمان ارتودنسی در صورت حفظ سلامت دندان‌ها و محیط دهان به هیچ وجه باعث پوسیدگی دندان نمی‌شود.

درباره ارتودنسی: ، ، دندانپزشک متخصص ارتودنسی

مطب نارمک

هفت حوض نبش مهرانپور غربي نبش ايت ساختمان 588 طبقه 1 واحد 3
تلفن: 88673807

مطب جردن

جردن خيابان آرش، شماره 26 طبقه 3 واحد23 مرکز تخصصی ارتودنسی جردن
تلفن: 77249315