نوشته قبلی نوشته بعدی پوسیدگی دندانهای ارتودنسی به علت رعایت نکردن بهداشت دهان است
نوشته شده در آموزش بهداشت ارتودنسی اخبار ارتودنسی دسته‌بندی نشده سلامت عکس

پوسیدگی دندانهای ارتودنسی به علت رعایت نکردن بهداشت دهان است

پوسیدگی دندانهای ارتودنسی به علت رعایت نکردن بهداشت دهان است منتشر شده در تیر ۲۷, ۱۳۹۳ارسال دیدگاه

حوری میرمحمدصادقی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس در پاسخ به این پرسش که آیا درمان ارتودنسی باعث ایجاد پوسیدگی دندان می‌شود، اظهارداشت: گاهی بیماران تحت درمان ارتودنسی از پوسیدگی‌ دندان یا بیماری لثه به دلیل ارتودنسی، نگران هستند که این مشکلات ربطی به این درمان ندارد و به علت بی‌توجهی نسبت به سلامت دندان‌ها و محیط دهان است.Screen_Shot_2013_04_08_at_44141_PM_2957

وی افزود: زمانی که درمان ارتودنسی آغاز می‌شود شاید این تصور ایجاد شود که تا چند ماه دیگر دندان‌‌های مرتبی خواهید داشت ولی این پایان ماجرا نیست زیرا حفظ سلامت دندان‌ها و محیط دهان بایدها و نباید‌هایی دارد که رعایت آنها بسیار ضروری است.

میرمحمدصادقی در توضیح بیشتر درمان ارتودنسی ثابت و رعایت برخی موارد ضروری تصریح کرد: مسواک‌ زدن با مسواک‌های مخصوص که دو نوع مسواک مخصوص ارتودنسی دارد و استفاده از هر دو نوع روزی دو تا ۳ مرتبه ضروری است.

وی ادامه داد: مسواک ‌هایی که موهای بخش مرکزی سر آنها، کوتاه ‌تر از موهایی است که در محیط قرار دارند و افراد می‌‌توانند اطراف براکت‌‌ها (براکت‌ها نگین‌های فلزی روی دندان در زمان ارتودنسی) را روی سطح دندان به راحتی تمیز کنند.

میرمحمدصادقی گفت: مسواک‌های بین دندانی “Inter dental Brush” برای تمیز کردن فاصله بین دندان‌ها نیز طراحی شده است.

این متخصص ارتودنسی با اشاره به استفاده از نخ دندان مخصوص نیز اظهارداشت: این نخ دندان‌ به دلیل داشتن ۳ قسمت عمده، یعنی قسمت تنیده شده و سخت‌تر، قسمت کاموایی و قسمتی که شبیه دیگر نخ دندان‌ها بوده قادر است به خوبی در تمیز کردن دندان‌ها یاری کند.

میرمحمدصادقی با بیان اینکه استفاده از دهانشویه‌های حاوی فلوراید، حداقل دو تا ۳ بار در هفته توصیه می‌‌شود، گفت: اگر افراد بیرون از منزل هستند و برای آنان مسواک زدن بعد از خوردن غذا ممکن نباشد باید حداقل کمی آب در دهانشان بگردانند تا باقیمانده مواد غذایی از دهانشان خارج شود.

وی افزود: اغلب افرادی که طی درمان به ارتودنتیست مراجعه نمی‌کنند و در زمان درمان سلامت دندان‌ها و محیط دهان را رعایت نکنند در مناطق اطراف براکت‌هایشان تغییر رنگ مربعی یا مکعب مستطیل شکل به وجود خواهد آمد.

میرمحمدصادقی خاطرنشان کرد: به هر حال درمان ارتودنسی در صورت حفظ سلامت دندان‌ها و محیط دهان به هیچ وجه باعث پوسیدگی دندان نمی‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجرا شده توسط: همیار وردپرس