در مورد دندان عقل چه می دانید؟

به طور كلی ما سه دندان آسیای بزرگ در هر نیم فك داریم كه دندان عقل، دندان آسیای بزرگ سوم در هر نیم فك است. دكتر عبدالحمید ظفرمند متخصص ارتودنسی و متخصص دندانپزشكی كودكان در گفتگو با باشگاه خبرنگاران اظهار داشت: با توجه به اینكه جایگزینی دندان مستلزم یك سری درمان های پیچیده و پرهزینه است، لذا حفظ تمام دندان ها به نظر ضروری می رسد.wisdom_mir_7985

وی افزود: بنابراین ممكن است در مواقعی به علت خرابی سایر دندان های آسیای بزرگ، آن دندان قابل نگهداری نباشد و در صورت كشیدن دندان آسیای بزرگ، وجود دندان عقل به عنوان یكی از سه دندان آسیای بزرگ نقش مهمی دارد.

این متخصص تصریح كرد: البته در مواردی به خاطر غیرممكن بودن رویش دندان عقل امكان نگهداری از آن نباشد و در این موارد با توجه به نظر متخصص نیاز به جراحی و كشیدن آن است.

ظفرمند بیان كرد: این روزها بحث در ارتباط با وجود دندان های عقل در مواردی كه فضای كافی در فك وجود نداشته باشد مطرح است كه ممكن است به مرور زمان فشار حاصل از دندان عقل در نظم و تربیت دندان های قدامی فك(بویژه فك پایین) تاثیر بگذارد.

وی افزود: به این معنا كه ممكن است در مواردی افراد در سنینی بدون هیچ مشكلی نامرتبی یا بهم ریختگی دندان ها نداشته اما در سال های بعد همزمان با وجود یا رویش دندان های عقل موجب بهم ریختگی دندان ها شود البته با توجه به موارد فوق كشیدن دندان عقل موجب برگشت بهم ریختگی و ایجاد نظم دندانی نخواهد شد اما كشیدن دندان عقل برای جلوگیری از پیشرفت بهم ریختگی موثر خواهد بود كه باز هم مشاوره با متخصص لازم است.

ظفرمند تاكید كرد:‌ در همه موارد فوق مشاوره و نظر متخصص ارتودنسی برای رسیدن به طرح موفق و صحیح لازم است./

درباره ارتودنسی: ، ، دندانپزشک متخصص ارتودنسی

مطب نارمک

هفت حوض نبش مهرانپور غربي نبش ايت ساختمان 588 طبقه 1 واحد 3
تلفن: 88673807

مطب جردن

جردن خيابان آرش، شماره 26 طبقه 3 واحد23 مرکز تخصصی ارتودنسی جردن
تلفن: 77249315