عریض كردن فك بالا چیست؟ منتشر شده در شهریور ۳۰, ۱۳۹۴ارسال دیدگاه

عریض كردن فك بالا چیست؟
بعد از فعال كردن دستگاه منتظر چه چیزی باشم؟
چگونه میتوانم بدانم كه این دستگاه برای كودك من مورد نیاز است؟
بهترین سن برای استفاده از دستگاه عریض كننده فك بالا كدام است؟
چگونه دستگاه خود را میتوان فعال نمود؟

Picture3

عريض كردن فك بالا (دستگاه اکسپانشن)
دستگاه عريض كننده فك بالا به طور قابل توجهي ميتواند عرض فك بالا را افزايش دهد. اين عمل باعث ميشود كه دندانهاي شما بهتر باهم جفت شده و عملكرد فكين در زمان جويدن را بهبود بخشیده و به شما يك خنده عريض تر و زيباتر بدهد. در بعضي بيماران عريض كردن فك ممكن است نياز شما و يا كودك شما را به كشيدن دندان دايمي جهت درمان ارتودنسي مرتفع سازد.
دستگاههاي عريض كننده فك بالا نه تنها باعث حركت دندانها به سمت طرفين، بلكه در سنين پائين تر باعث عريض شدن استخوان فك بالا نيز شده و ميتواند خنده اي زيبا و ابدي براي شما فراهم سازد.
برخلاف تصور ما فك بالا در سنين پائين تر از دو قسمت چپ و راست تشکیل شده كه در وسط كام توسط يك درز به هم وصل ميشوند. در سنين پائين اين درز مياني به راحتي قابل باز كردن است، دستگاههاي عريض كننده فك بالا اين اين درز را باز می کند.
فاصله اي كه در دو طرف اين درز بوجود مي آيد توسط استخوان پس از سه تا شش ماه پر ميشود. ميزان عريض شدن فك شما توسط متخصص شما تعيين ميگردد. معمولا اين عمل بين ۳ تا ۶ ماه قابل انجام است.
دستگاه عريض كننده سريع نيز وجود دارد كه به مدت ۳ تا ۶ ماه استفاده ولي عريض كردن فك در همان يك تا ماكزيم دو هفته اي اول صورت مي گيرد. اگرچه اين دستگاه به مدت ۴ تا ۶ ماه بايستي در همان جاي خود باقي بماند تا همانطور كه قبلا نيز گفته شد در بين سمت چپ و راست درز مياني كام بالا استخوان بوجود و سخت شود.
چگونه ميتوانم بدانم كه اين دستگاه براي كودك و یا خود من مورد نياز است؟
عدم درمان تنگي فك بالا ميتواند فضاي مورد نياز براي رویش دندانهاي دايمي را فراهم نياورده و در آينده کودک شما به كشيدن دندان دايمي جهت رفع مشكل بهم ريختگي و يا همان بي نظمي دندانها پيدا نمايد. مشكل دوم اينكه اين موضوع ميتواند باعث رشد غير قرينه فك پائين شده كه درمان اين مشكل بعدا فقط از طريق جراحي فك ممكن و امكان پذير است. عدم درمان ممكن است باعث تخريب و سائيدگي بيش از حد دندانها شده و در بزرگسالی نياز به درمان هاي سخت و پيچيده پيدا نمايد.
بنابراين نياز به دستگاه عريض كننده را فقط متخصص ارتودنسي شما ميتواند تعيين نمايد و اين كه چه نوع از اين دستگاه را ( ثابت و يا متحرك ، سريع ، آهسته) بايستي استفاده نمائيم. اين عمل بسيار ساده و در صورت انجام در سنين پائين بسياربا ثبات تر است.
بهترين سن براي استفاده از دستگاه عريض كننده فك بالا كدام است؟

ان

سن به تنهايي تعيين كننده استفاده و يا عدم استفاده از اين دستگاه نيست. اگرچه بهترين زمان قبل از پايان رشد بچه هاست ، و اين كار يك متخصص ارتودنسي است كه ميتواند سن استخوانی كودك شما را تعيين نمايد. در صورت پايان يافتن رشد و نياز به عريض كردن فك اين عمل ميتواند از طريق درمانهاي ارتودنسي با جراحي صورت پذيرد.
چگونه دستگاه خود را ميتوان فعال نمود؟
نحوه فعال كردن دستگاه شما با توجه به نوع دستگاهي كه براي شما انتخاب شده توسط متخصص ارتودنسي شما گفته خواهد شد و از يك كليد كه دراختیار شما گذاشته شده نحوه فعال كردن دستگاه به شما نشان داده ميشود.
بعد از فعال كردن دستگاه منتظر چه چیزی باشم؟
ممكن است چند روز طول بكشد تا به دستگاه عادت كنيد، جويدن بلع و تكلم شما به مدت يك تا روز ممكن است تحت تاثير قرار گيرد. احساس درد كمي در ناحيه كام، دندانها و حتي بيني ممكن است داشته باشيد، بعضي از بيماران ممكن است دچار يك سردرد جزئي وگذرا شوند، در صورت درد ميتوانید از قرص هاي ضد درد در خانه و يا زير نظر متخصص ارتودنسي خود استفاده نمائيد.
بعد از چند بار فعال كردن دستگاه ممكن است در بين دندانهاي جلوي شما فاصله زيادي ايجاد شود. اين علامت عريض شدن و باز شدن درز مياني فك بالا شماست( خيلي خوب عالي) معمولا ظرف ماكزيمم يك هفته تا ۴۰ روز اين فاصله خود به خود بسته مي شود، نگران نباشيد فك شما دوباره تنگ نشده.
چگونه مراقب دستگاهم باشيم؟
دستگاه را مانند دندانهاي خود با مسواك تميز كنيد .در صورت استفاده از دستگاه ثابت پس از هر وعده غذاي اصلي و يا ميان وعده دهان خود را با آب كاملا شستشو دهيد. در صورت استفاده از دستگاه متحرك آن را از دهان خارج نموده و با اب و مسواك خود تميز نمائيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجرا شده توسط: همیار وردپرس