توصیه های متخصصین ارتودنسی

برای اینکه نتیجه قابل قبولی از ارتودنسی بگیرید، موارد زير را نظر داشته باشيد:

۱- مشکلات و انتظارات خود از درمان را کاملا دقيق در جلسه اول بيان فرماييد. گفتگوی دو طرفه ای با متخصص ارتودنسی خود داشته باشید.

۲- بهداشت دهان به هنگام ارتودنسي از اهميت فوق العاده اي برخوردار مي باشد. مسلما بعد از بند و براکت گذاري و گذاشتن سيم مقداري از سطح بهداشت دهان کاسته مي شود که آن را نيز با تلاش بيشتر مي شود جبران نمود.

۳- اصولا ارتودنسي بر مبناي حرکت هدايت شده دندانها استوار است که مسلما در اين حرکت درد نيز شايد ( به خصوص مراحل ابتدائي درمان ) وجود داشته باشد. معمولا درد در محدوده قابل تحمل بوده و نيازي به مسکن نمي باشد ولي اگر نياز باشد استفاده بسيار محدود توصيه مي شود و استفاده بسيار وسيع مانع حرکت دندان مي شود.

۴- بعد از گذاشتن بند و براکت و سيم مسواک معمولي و در حد امکان نخ و دندان را انجام داده و جهت بهتر انجام شدن بهداشت از مسواکهاي مخصوص ارتودنسي نيز استفاده فرماييد. دهانشويه فلورايد ۵/. % را نيز حدودا هفته اي ۲ بار يا يک بار در برنامه بهداشت خود قرار دهيد. دقت فر ماييد اين دهانشويه حتما بايد بعد از مسواک و نخ دندان استفاده شود تا که حداکثر اثر خود را روي دندانها داشته باشد و دهانشويه کلروهگزيدين نيز جهت کاهش ميکروبهاي دهان و بهتر شدن شرايط بسيار موثر است ولي دقت شود از استفاده بيش از حد آن پرهيز گردد. لازم به ياد آوري است که بعد از مصرف اين موارد از خوردن و آشاميدن حداقل به مدت نيم ساعت پرهيز گردد.

۵- بند ها و براکت با مواد مخصوصي به دندانها مي چسبند. بعد از چسبانيدن اين موارد از غذاهاي معمول مي توانيد استفاده فرماييد ولي از لقمه هاي سنگين مثل گاز زدن سيب و بلال و امثال اينها بپرهيزيد. کنده شدن براکت ها و يا بند ها در شرايطي به خصوصي بر روي دندانهايي که نيروي زيادي نياز دارند اتفاق مي افتد ولي با رعايت شرايطي مي توان اين مسائل را به حد اقل رساند.

۶- در صورت پيش آمدن هر مسئله خاصي با متخصص خود تماس حاصل فرماييد و بدون هماهنگي اقدام نفرماييد.

درباره ارتودنسی: ، دندانپزشک متخصص ارتودنسی

مطب نارمک

هفت حوض نبش مهرانپور غربي نبش ايت ساختمان 588 طبقه 1 واحد 3
تلفن: 88673807

مطب جردن

جردن خيابان آرش، شماره 26 طبقه 3 واحد23 مرکز تخصصی ارتودنسی جردن
تلفن: 77249315