نوشته شده در آموزش بهداشت ارتودنسی ارتودنسی ملاحضات حین درمان

توصیه های متخصصین ارتودنسی

توصیه های متخصصین ارتودنسی منتشر شده در مهر ۵, ۱۳۹۴ارسال دیدگاه

برای اینکه نتیجه قابل قبولی از ارتودنسی بگیرید، موارد زير را نظر داشته باشيد:

۱- مشکلات و انتظارات خود از درمان را کاملا دقيق در جلسه اول بيان فرماييد. گفتگوی دو طرفه ای با متخصص ارتودنسی خود داشته باشید.

۲- بهداشت دهان به هنگام ارتودنسي از اهميت فوق العاده اي برخوردار مي باشد. مسلما بعد از بند و براکت گذاري و گذاشتن سيم مقداري از سطح بهداشت دهان کاسته مي شود که آن را نيز با تلاش بيشتر مي شود جبران نمود.

۳- اصولا ارتودنسي بر مبناي حرکت هدايت شده دندانها استوار است که مسلما در اين حرکت درد نيز شايد ( به خصوص مراحل ابتدائي درمان ) وجود داشته باشد. معمولا درد در محدوده قابل تحمل بوده و نيازي به مسکن نمي باشد ولي اگر نياز باشد استفاده بسيار محدود توصيه مي شود و استفاده بسيار وسيع مانع حرکت دندان مي شود.

۴- بعد از گذاشتن بند و براکت و سيم مسواک معمولي و در حد امکان نخ و دندان را انجام داده و جهت بهتر انجام شدن بهداشت از مسواکهاي مخصوص ارتودنسي نيز استفاده فرماييد. دهانشويه فلورايد ۵/. % را نيز حدودا هفته اي ۲ بار يا يک بار در برنامه بهداشت خود قرار دهيد. دقت فر ماييد اين دهانشويه حتما بايد بعد از مسواک و نخ دندان استفاده شود تا که حداکثر اثر خود را روي دندانها داشته باشد و دهانشويه کلروهگزيدين نيز جهت کاهش ميکروبهاي دهان و بهتر شدن شرايط بسيار موثر است ولي دقت شود از استفاده بيش از حد آن پرهيز گردد. لازم به ياد آوري است که بعد از مصرف اين موارد از خوردن و آشاميدن حداقل به مدت نيم ساعت پرهيز گردد.

۵- بند ها و براکت با مواد مخصوصي به دندانها مي چسبند. بعد از چسبانيدن اين موارد از غذاهاي معمول مي توانيد استفاده فرماييد ولي از لقمه هاي سنگين مثل گاز زدن سيب و بلال و امثال اينها بپرهيزيد. کنده شدن براکت ها و يا بند ها در شرايطي به خصوصي بر روي دندانهايي که نيروي زيادي نياز دارند اتفاق مي افتد ولي با رعايت شرايطي مي توان اين مسائل را به حد اقل رساند.

۶- در صورت پيش آمدن هر مسئله خاصي با متخصص خود تماس حاصل فرماييد و بدون هماهنگي اقدام نفرماييد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجرا شده توسط: همیار وردپرس