ارتودنسی از مشکلات گوارشی جلوگيري مي‌كند

یک متخصص ارتودنسی و ناهنجاری‌های فکی با اشاره به بهترین زمان برای انجام ارتودنسی گفت: در دنیا متداول است که بر روی کودکان قبل از سن هفت سالگی معاینه دقیق دندانی انجام می‌شود و این سن بهترین زمان برای شروع اقدامات ارتودنسی است.

دکتر محمد باقر حیدری در گفت وگو با خبرنگا ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، در خصوص اسکلت دهان اظهار کرد: برخی از ناهنجاری‌ها تا سن ۱۶ سالگی ظاهر نمی‌شوند و زمان نیاز است که برخی از ناهنجاری‌ها نمایان شوند.

وی با اشاره به ضرورت انجام ارتودنسی به موقع گفت: انجام مراقبت‌های ارتودنسی به موقع اهمیت زیادی دارد چون اگر مشکل را زود و به موقع برطرف کنیم به نتیجه بهتری می‌رسیم و هزینه درمان کمتر می‌شود و درمان بسیار ساده‌تر است.

وی پیرامون ناهنجاری‌های دهانی اظهار کرد: ناهنجاری‌های دهانی به دو دسته ناهنجاری‌های فکی و ناهنجاری‌های دهانی تقسیم می‌شوند که ناهنجاری‌های فکی به معنای روی هم قرار گرفتن دندان‌ها، فاصله میان دندان‌ها، جلو یا عقب بودن فک است.

این متخصص ارتودنسی و ناهنجاری‌های فکی تصریح کرد: ناهنجاری‌های دندانی به معنای عدم مطابقت دندان‌ها و فشار فک است که در اين صورت دندان‌ها می‌تواند بزرگ باشد که موجب نامرتبی دندان‌ها شود و یا کوچک باشد که باعث ایجاد فاصله مي‌شود.chewing_7059

به دندان‌های شیری باید بیشتر توجه شود

دکتر حیدری در خصوص راههای پیشگیری گفت: برخی از ناهنجاری‌های فکی و دهانی غیرقابل پیشگیری هستند و این ناهنجاری‌ها بیشتر ارثی هستند اما اگر در زمان مناسب یعنی در زمان کودکی به دندان‌ها توجه شود و پوسیدگی و افتادن زودهنگام دندان‌های شیری نادیده گرفته نشود و از دندان‌های شیری که پایه‌ای برای دندان‌هاي اصلی است مراقبت بیشتری صورت گیرد مقدار زیادی از این ناهنجاری‌ها از بین خواهد رفت.

وی پیرامون مراقبت‌های اولیه ارتودنسی اظهار کرد: در مرتب کردن دندان‌ها باید بیمار کاملا تحت نظر دکتر ارتودنسی باشد و در سنین رشد دستورات تغذیه‌ای رعایت شود.

وی در ادامه افزود: بیمار باید مراقبت‌هایی که در طول زمان ارتودنسی توصیه می‌شود را انجام دهد. رعایت بهداشت می‌تواند عوارض کمتری را در پی داشته باشد همچنین استفاده از دهان شویه و مراقبت از وسایل ارتودنسی ضروری است.

استفاده از پلاک‌ها مشکلی در تکلم و تلفظ واژه‌ها ایجاد نمی‌کند

انجام ارتودنسی بسیاری از بیماری‌های گوارشی را برطرف می‌کند

این متخصص ارتودنسی و ناهنجاری‌های فکی با اشاره به تصورات اشتباهی که پیرامون استفاده از پلاک‌ها وجود دارد، اظهار کرد: افراد جامعه تصور می‌کنند که استفاده از وسایل ارتودنسی می‌تواند مشکلاتی را در صحبت کردن، غذا خوردن و بازی کردن ایجاد کند در صورتی که وسایل ارتودنسی در ابتدا می‌تواند اختلالاتی در طرز صحبت کردن ایجاد کند اما بعد از مدت کوتاهی این مشکل برطرف می‌شود و اختلال تکلمی برای بیماران ایجاد نمی‌شود.

وی در خصوص مراقبت‌های ویژه از وسایل ارتودنسی اظهار کرد: مراقبت‌های خاص و ویژه‌ای از وسایل ارتودنسی باید انجام شود که به عنوان مثال می‌تواند شامل دوری از ورزش‌های رزمی باشد. ورزشهایی مانند کاراته و تکواندو ممكن است به ارتودنسی آسیب برساند.

دکتر حیدری با اشاره به هضم بهتر غذا با استفاده از وسایل ارتودنسی بیان کرد: استفاده از وسایل ارتودنسی مشکلات گوارشی ایجاد نمی‌کند بلکه اگر ناهنجاری‌های دهانی درمان نشود غذا به درستی هضم نمی‌شود و می‌تواند مشکلات گوارشی ايجاد کند.

وی تصریح کرد: انجام اقدامات ارتودنسی می تواند از عوارض گوارشی و مشکلات معده جلوگیری کند.

اقدامات ارتودنسی طول عمر دندان‌ها را افزایش می‌دهد

این متخصص ارتودنسی و ناهنجاری‌های فکی با اشاره به اقدامات ارتودنسی که می‌تواند موجب افزایش طول عمر دندان‌ها شود، گفت: با انجام ارتودنسی طول عمر دندان‌ها افزایش می‌يابد و از پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری می‌شود و اقداماتی مانند مسواک و نخ دندان راحت‌تر می‌شود.

وی گفت: دندان‌های پر کرده مشکلی ایجاد نمی‌کند و با رعایت ملاحظات خاص که توجه به جنس دندان و میزان پر کردگی دندانهاست، فشار کمتری بر آنها وارد و مشکل خاصی ایجاد نمی شود.

دکتر حیدری پیرامون تفاوت پلاک‌های ثابت با پلاک‌های متحرک اظهار کرد: پلاک های متحرک این قابلیت جا به جایی را دارند و در زمان غذا خوردن از پلاک ها استفاده نمی‌شود البته استفاده از نوع متحرک و ثابت به انتخاب فرد بیمار نیست و به نسبت خرابی دندان‌ها و ناهنجاری دهان از این پلاک ها استفاده می شود.

وی تصریح کرد: تاثیر و بهبودی پلاک‌های ثابت بسیار سریع‌تر از پلاک‌های متحرک است و بین یک سال تا سه سال تاثیر گذاشته و بهبودی کامل حاصل می شود.

آب میوه برای افرادی که ارتودنسی کرده‌اند مناسب‌ است

دکتر حیدری در مورد رژیم غذایی افرادی که ارتودنسی می‌کنند، اظهار کرد: افرادی که ارتودنسی می کنند نباید از غذاهای سفت استفاده کنند. همچنين باید از مصرف شکلات که چسبندگی زیادی ایجاد می‌کند خودداری و از میوه‌هايي كه بدون هسته هستند و يا از آب میوه طبیعی استفاده كنند.

وی در خصوص برگشت پذیری وضعیت دندان‌ها به حالت ثابت گفت: در صورتی که مدت زمان ارتودنسی تمام شود و دندان‌ها وضعیت مناسبی پیدا کنند می توان از وسایل نگهدارنده استفاده کرد که از برگشت پذیری دندان‌ها به وضعیت سابق جلوگیری می‌شود و باید از این وسایل ۶ ماه تا ۳ سال استفاده کرد.

این متخصص ارتودنسی و ناهنجاری‌های فکی در پایان خاطرنشان کرد: ارتودنسی جزو فعالیت‌های زیبایی محسوب نمی شود و انجام اقدامات ارتودنسی می تواند از مشکلات فکی و گوارش جلو گیری کند و وضعیت سلامت بهبود یابد.

درباره ارتودنسی: ، ، دندانپزشک متخصص ارتودنسی

مطب نارمک

هفت حوض نبش مهرانپور غربي نبش ايت ساختمان 588 طبقه 1 واحد 3
تلفن: 88673807

مطب جردن

جردن خيابان آرش، شماره 26 طبقه 3 واحد23 مرکز تخصصی ارتودنسی جردن
تلفن: 77249315